A- A A+
English French German Italian Portuguese Russian Spanish
  • Home
  • About Us
  • Advisers and Coordinators

County Roles

Here is a list of all the roles, adviser and co-ordinators in West Yorkshire North, if you require any contact information please contact the county office

County President: Alison Cockburn

Vice Presidents:

  • Hazel Belsey
  • Judith Herne
  • Anne Suttle-Burton
  • Gillian Everall
  • Mavis Lightfoot
  • Margaret Smith
  • Anne Vickerman

County Commissioner: Julie Smith

Assistant County Commissioner: Louise Welch

County Treasurer: Gillian Everall

County Administrators (Staff):

  • Sue Matthews
  • Hannah Pickles

County Secretary (For County Executive): Adele Dolby

Division Commissioners

Bingley: Vacant

Bradford North: Claire Seymour

Bradford South: Becky Hutchinson

Bradford West: Kay Cooper

Keighley: Kay Bolton

Shipley: Elaine Ferrie

Wharfedale: Sue Vint

Guiding Training and Development Team

Please visit training and development team their website here:

County Training Organiser: Julie Smith

Prospective Nee Tutor - Trainers Who Are Guiding in West Yorkshire North: Kayleigh Marsden

Nee Tutors – Trainers Who Are Guiding in West Yorkshire North:

  • Andrea Simon
  • Rachel Hesselwood
  • Sharon Wallwork
  • Liz Brook
  • Sue Hart

The Adventure Team

If you want to talk to anyone ont the outdoors team please use the following email address: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

County Outdoor Activities Lead Co-Ordinators:

  • Sarah Woodhead
  • Sarah Haigh

County Outdoor Activity Adviser – Camp: Julie Grey

County Outdoor Activity Adviser – Indoor Residential: Vacant

County Outdoor Activity Adviser-  Archery: Jill Lister

County Outdoor Activity Adviser- Climbing: Gavin Cox

County Outdoor Activity Adviser – Walking: Heidi Beardsmore

County Outdoor Activity Adviser – Pioneering:

  • Dave Griffin
  • Katie Toghill

County Outdoor Activity Advisor - Water: Wendy Berry

International Advisers

County International Advisers:

  • Rachel Hesselwood
  • Kayleigh Marsden

Go Co-Ordinators

County Administrator: Sue Matthews (Staff)

County Go Co-Ordinator: Hannah Pickles (Staff)

Section Advisers and Co-ordinators

County Guiding Development Co-Ordinator -  Leadership Qualification:

  • Mary Smith
  • Kay Bolton

County Section Co-Ordinator Baden Powell Challenge: Louise Welch

County Section Co-Ordinators – The Senior Section:

  • Emma Brown
  • Rosie Clarke

County Section Adviser - D of E Award: Christine Simpson

County Section Adviser – Queens Guide Award: Sue Hart

County Coordinator – Flags and Ceremonies: Karen Kaur

County Arts Adviser: Muriel Baines

County Adviser – Members with Disabilities: Dr Jill Qureshi

County PR And Public Affairs: Helen Knibbs

County Website Co-Ordinator:

  • Jenny Dolby
  • Su Holgate

County Trefoil Guild Chairman: Bobby Barford

County Archives Co-Ordinator: Vicky Fitzpatrick

County Archive Uniform Co-Ordinator: Carol Whitrick

County Peer Educator Coordinator: Amy Solomons

Wynches Committee Chairman: Anne Vickerman

Friends of Guiding Chairman: Pauline Breen

Friends of Wynches Chairman: Marian Mawson

County Secretary – Badges and Awards: Liz Brook

County Nights Away Badges Only: See County Office